Українська асоціація футболу повернула головний зимовий турнір жіночого футболу після п’ятирічної перерви – Women’s Winter Cup-2025.
Ювілейний, 10-й турнір пройшов у манежі навчально-тренувальної бази ФК “Динамо” (Київ) у Кончі-Заспі. Тріумфатором змагань стала полтавська “Ворскла”, яка в серії пенальті обіграла “Колос” (основний час 1:1, по пенальті 4:3).
Голова комітету жіночого та дівочого футболу УАФ, Анастасія Кліпаченко, поділилася планами щодо розвитку Кубка, розповіла про конкурс на посаду головної тренерки національної збірної України та озвучила ініціативи УАФ з просування жіночого футболу. Її слова передає кореспондентка UA-Футбол Аліна Єрофеєва.
– У цьогорічному Зимовому кубку беруть участь 10 команд. Чи є ідеї залучити ще більше команд?
– Так, у Першій лізі в нас є 15 команд, але ми дали шанс повернути цей ювілейний, десятий Кубок для команд Вищої ліги, оскільки стартує підготовка, вони повертаються до футбольного сезону раніше. Тому ми розпочали з них. Але я думаю, що в майбутньому ми будемо цей формат видозмінювати і працювати над тим, щоб долучити більше команд.
– Специфіка Кубка, що він проводиться взимку. Чи розглядалися варіанти змінити формат Зимового кубка, як от наприклад, як хочуть змінити чоловічий?
– Ми розглядали варіант, що може бути зимовий чемпіонат. В нас є три місяці паузи, і ми зараз розглядаємо цей формат на наступний сезон, щоб дати можливість командам грати цілий чемпіонат з короткою паузою. Не в чотири дні, а протягом футбольного сезону.
– Чи є вже напрацювання щодо наступного Зимового кубка?
– Та ще рік до наступного розіграшу. Бачите, так вийшло, що це повернення після п’яти років паузи. Турнір припинив своє існування перед повномасштабним вторгненням. Команди дуже щасливі, що мають змогу грати. Ми хочемо протестувати цей формат, отримати фідбек, проаналізувати. Далі зрозуміємо, в якому форматі ми можемо далі його проводити.
– Наскільки важливим є відновлення Зимового кубку після такої тривалої паузи?
– Звичайно, я скажу, що це дуже важливо. Вже 13 лютого наша національна жіноча збірна вирушає на тренувальний збір до Туреччини, де почнеться підготовка до Ліги націй. Тому це також важливо і для гравчинь збірної бути в ігровому тонусі – не просто тренуватися на зборах. За відгуками всіх тренерів, з ким я спілкувалася, то всі в захваті від цієї ініціативи, що Українська асоціація футболу повернула ці змагання.
– Нещодавно УАФ оголосила про конкурс на посаду головного тренера національної жіночої збірної України? Яка головна мотивація була створити цей конкурс та коли будуть оголошені його результати? (Претендентами стали: Наталія Зінченко, Володимир Пятенко та Костянтин Фролов – прим.ред.)
– Разом із керівництвом ми вирішили, що 10-11 лютого будуть оприлюднені результати щодо обраних тренерів національної та молодіжних збірних.
Це була моя ініціатива для нашої команди, що ми повертаємо конкурс – востаннє він був проведений у 2017 році. Цим ми хочемо змотивувати тренерів розвиватися, працювати, не стояти на місці. Також ми хотіли показати, що всі умови прозорі, і ми відкриті до їхнього навчання, пропозицій.
Ми переглянули всіх кандидатів, хто подав документи. Навіть були з-за кордону тренери: з Греції, з Польщі. Також були ті, хто зараз тренує в Латвії. Тобто, ми прийняли всіх, переглянули.
Тому, ми будемо знати, з якою базою тренерів ми можемо працювати в майбутньому, і ми будемо знати, хто дійсно прагне бути тренером збірної. Це класна мотивація, я думаю, що тут не потрібно зайвих слів.
– Жіночий футбол розвивається у світі стрімкими темпами, в Європі повні стадіони. Наскільки пріоритетним є розвиток жіночого футболу в УАФ, та які подальші заходи плануються для його популяризації?
– У нас насправді багато планів на цей рік. Зараз хочу висловити подяку нашому керівництву, Андрію Миколайовичу Шевченку, нашим віцепрезидентам. Вони підтримують розвиток жіночого футболу, всебічно сприяють цьому.
У нас є багато планів щодо реалізації як дівочих турнірів, як в жіночому футболі у Першій та Вищій лігах, і в навчанні тренерок. У нас є укладена угода з Бухарестом – румунсько-норвезька система, де навчаються 20 тренерок з усієї країни. Вони в березні поїдуть на фінальну частину цього навчання, де відберуться найкращі й отримають сертифікат про закінчення навчання.
У нас комплексний підхід до того, що ми маємо розвивати і дівчат, і професійних гравчинь, і тренерок, і взагалі сприйняття жіночого футболу в такій сучасній трансформації.
UA-Футбол/ Автор – Аліна Єрофеєва