До 30-річчя ІФАФ: історія легендарного ЖФК “Нафтохімік” Калуш

1090
Калуш, ЖФК Нафтохімік, жіночий футбол, женский футбол, УАФ, ІФАФ

Івано-Франківська обласна асоціація футболу в рамках святкування свого 30-річчя пропонує публікацію про жіночий (дівочий) футбол на Прикарпатті та ЖФК “Нафтохімік” Калуш – найтитулованіший жіночий футбольний клуб на Івано-Франківщині.

Розвиток жіночого футболу на теренах Івано-Франківської області в період Незалежності бере свій початок ще з 1992 року. Саме тоді на одному із засідань керівного органу обласної федерації футболу розглядалось питання про стан справ в жіночому футболі на Прикарпатті. Невдовзі після цього Івано-Франківською обласною федерацією футболу було проведено кілька показових турнірів з міні-футболу серед жіночих команд. Змагання відбувались в манежі коледжу фізичного виховання і викликали велику зацікавленість вболівальницької аудиторії. У другій половині 90-х та на початку 2000-х років в окремих ДЮСШ був відкритий набір дівочих груп на відділення “Футбол”. З роками інтерес до жіночого футболу зростав.

Як наслідок, за ініціативи Івано-Франківської ОДА та ЗАТ “Лукор” восени 2003 року було створено перший на Прикарпатті жіночий футбольний клуб “Нафтохімік” Калуш. У квітні 2004 року команда дебютувала в чемпіонаті України. Свій перший сезон вона завершила на 6-му місці серед 9-ти команд-учасниць. З 2005 року і до моменту припинення свого існування ЖФК “Нафтохімік” була незмінним призером чемпіонатів України. В 2007 р. ЖФК “Нафтохімік” вперше в своїй історії виборов звання чемпіона України і отримав право виступів у жіночій Лізі чемпіонів сезону 2008-2009 років. На першому етапі змагань, який проходив в польському Вроцлаві, наша команда випередила тодішніх чемпіонок Польщі, Греції та Естонії, достроково завоювавши путівку в наступний раунд змагань.

Другий етап турніру відбувся в Калуші та Івано-Франківську (!). Суперницями калушанок були кращі колективи Німеччини, Іспанії та Данії. На жаль, даний етап змагань видався не надто вдалим для чемпіонок України. В підсумковій класифікації європейських клубних змагань 2008-2009 років ЖФК “Нафтохімік” зайняв 14 місце. В 2009-2010 рр. команда не приймала участі в національному чемпіонаті зосередившись на підготовці власного резерву. Основу нового складу команди становили вихованки місцевих спортивних шкіл. В 2011 році ЖФК “Нафтохімік” відновив свої виступи в чемпіонаті України і одразу ж зайняв 3-тє місце. В 2012 році команда вперше в своїй історії завоювала срібні нагороди і стала першим представником Івано-Франківської області, який завоював Кубок України з ігрових видів спорту. В фінальному матчі в Києві калушанки впевнено перемогли ФК “Дончанку” із Донецька.

Досягнення ЖФК “Нафтохімік” Калуш:

  • вперше в Івано-Франківській області федерація футболу серед федерацій з видів спорту набула юридичного статусу та стала госпрозрахунковою організацією;
  • чемпіон України 2007 року;
  • срібний призер чемпіонату України 2012 року;
  • бронзовий призер чемпіонату України 2005, 2006, 2008 та 2011 років;
  • володар Кубка України 2012 року;
  • учасник Кубка УЄФА серед жінок сезону 2008-2009 років.

За час свого існування клуб підготував 32 майстрів спорту України з футболу. В різні сезони в складі ЖФК “Нафтохімік” виступали гравці з Білорусі, Болгарії, Мексики, ПАР, США, Австралії та Вірменії. Основу ж завжди становили місцеві вихованки. Зокрема, найкращим бомбардиром клубу та багаторічним капітаном була Христина Ботюк з Івано-Франківська, яка провела у складі ЖФК “Нафтохімік” в період з 2004 по 2012 роки 93 поєдинки, відзначившись при цьому 63-ма забитими м’ячами. Зараз Ботюк продовжує свої виступи у складі ЖФК “Прикарпаття-ДЮСШ №3” (Івано-Франківськ).

На жаль, через фінансові труднощі у вересні 2013 року ЖФК “Нафтохімік” припинив своє існування, проте традиції жіночого футболу, які були закладені в Калуші продовжуються на теренах області і зараз…

Прес-служба Івано-Франківської обласної асоціації футболу