Роман Заєв поділився враженнями від виступів Шахтаря у першому колі

272
Роман Заєв _ Шахтар Донецьк

Головний тренер жіночої команди «Шахтаря» Роман Заєв підсумував першу частину дебютного сезону у Вищій лізі

– Ми після кожного туру підсумовували свою гру, аналізували старт сезону і проміжні результати. Слід зазначити, що в нас цілковито оновилася лінія оборони, включаючи позицію воротаря. Певно, що в перших матчах ця лінія не була збалансованою, і дівчатам потрібен був час для адаптації. Відправною точкою в розвитку команди стала поразка від «Дніпра-1», адже саме після неї ми всі разом зробили ґрунтовні висновки. Футболістки усвідомили, що треба докладати ще більших зусиль під час підготовки, й стали грати яскравіше, що втілилось у результат.

– Під час міжсезоння ви наново збирали команду. Як відбувався процес комплектації?
– Спочатку ми моніторили свій склад і насамперед говорили зі своїми гравчинями. Деякі дівчата з різних причин не змогли продовжити співпрацю з клубом. Потім ми визначились із позиціями, які необхідно закрити. Одразу ж почали шукати голкіперок, тому що на цій позиції взагалі не мали виконавиць. Зрозуміло, що за нинішніх умов було важче знайти якісне посилення, адже багато українських футболісток через війну залишили країну. Зробили ставку на молодих, недосвідчених гравчинь, але з потенціалом.

– Як довго новачки приймали ваші вимоги та філософію гри?
– Безумовно, спочатку вони зіткнулися з труднощами. У «Шахтарі» сама назва та емблема клубу вимагають геть іншого ставлення до процесу, ніж було в попередніх командах. Деякий час по тому футболістки зрозуміли, що всі зусилля й концентрацію має бути спрямовано на досягнення результату. Важкий старт сезону в матчах з «Ворсклою» і «Кривбасом» я пов’язую з тим, що новачки просто раніше не зазнавали такого тиску. Цілковите розуміння прийшло, мабуть, у матчі з «Маріуполем».

– Наскільки важко було морально після матчів із «Ворсклою» та «Кривбасом» і як вибиралися з кризи?
– Слід розуміти, що в жіночому футболі фактор психології дуже вагомий у контексті досягнення підсумкового результату. Надзвичайно важко змінювати малюнок гри й результат протягом матчу, тобто перший гол багато що визначає. В обох поєдинках саме перші голи нас надламували, і команда вже не могла зібратися. Після кожного з цих матчів ми здійснювали роботу над помилками, виконували структурні перестановки, але, повторюся: дівчата ще не були готовими до такого тиску й важливості результату. Тільки через помилки та постійну роботу ми змогли дійти стабільності.

– Як уважаєте, молодість «Шахтаря» – перевага або перешкода для досягнення високого результату на дистанції?
– Якщо дивитися глобально, то з молодими гравчинями складно домагатися результатів. Успіх може бути локальним, однак досягти підсумкових результатів дуже складно, адже для цього потрібен час. Сьогодні в нас є низка гравчинь – Головач, Мохнач, Вишневська, Мостова, – які мають гарний досвід виступів у Вищій лізі, й ми спиралися на їхній досвід та психологічну стійкість. Гадаю, саме ці футболістки допомогли молоді підтягнутися до певного рівня.

– Хто в першому колі був лідером?
– У цьому плані можна говорити про кожну футболістку, адже всі протягом цього часу прогресували. Утім я не можу не відзначити Вікторію Головач, яка є і капітаном, і лідером. Її регулярні голи наприкінці кола стали вагомою частиною загального результату команди. Повторюся: інші гравчині також виросли, про кожну я можу сказати добре і згадати її внесок у загальний успіх.

– Низка травм завадила команді розкрити свій потенціал?
– Дуже прикро, що гравчинь, на яких ми розраховували, було травмовано. Досвідчена Юлія Семенюк не встигла за нас навіть дебютувати, також більшу частину півріччя не грала Аліна Старухіна. Однак так сталося, і ми дали шанс молодим, і для них ці виступи стали справжньою школою, що змогла їх підвести до загальнокомандного рівня.

– Чим першоліговий «Шахтар» відрізняється від нинішнього?
– Відрізняється сам рівень. Певно, що Вища ліга – турнір серйозніший, статусніший, тут геть інший рівень суперників. Також, як на мене, загальнокомандний рівень минулорічної команди був трохи вищим, ніж нинішнього колективу на початку сезону. Проте ми зростатимемо, дівчата виконуватимуть мої вимоги та вимоги клубу. Якщо хтось припинить розуміти, що треба рости, то, напевно, такій футболістці вже не буде місця в нашій команді.

– Чи справдились ваші сподівання щодо Вищої ліги? На якому рівні зараз жіноча першість?
– Якби на початку сезону мене запитали про проміжний фініш, то, напевно, я б таким його і назвав. Якщо говорити про персональні матчі, то, звичайно, нам було непросто з «Колосом», «Динамо», «Вересом». «Динамо» приємно здивувало рівнем фізичної підготовки, «Верес» був дуже наполегливим, у «Колоса» непоганий підбір футболісток, але з невеликою лавою важко розраховувати на більше, адже протягом матчу ти не можеш впливати на гру. Зазначу, що на початку сезону непогано виглядала команда «Маріуполь».

– У якому поєдинку «Шахтар» виявив характер?
– Зустріч із «Ладомиром» показала, що наша команда з характером, футболістки мають амбіції і бажання грати й домагатися результату.

– Якими є очікування від другого кола? Чи зможе «Шахтар» нав’язати боротьбу «Ворсклі» та «Кривбасу»?
– Сьогодні «Ворскла» і «Кривбас» мають кадрові та фінансові можливості, щоб перебувати на перших рядках таблиці. Безумовно, ми маємо амбіції для боротьби, проте, вважаю, очні зустрічі з цими командами й стануть визначальними.

– Розкажіть про плани команди.
– Команда у відпустці. Наразі визначаємося з датами й місцем проведення зборів. Працюємо над посиленням, зондуючи ринок гравчинь. Не скажу, що їх буде багато, але таки хотілося б бачити нових футболісток на певних позиціях.

Футбольний клуб «Шахтар» (Донецьк)

Вища ліга 22-23. «Атекс» - «Шахтар» новий рекорд гостей