«Мрія»: як тренер з Ананьєва довів, що дівчата вміють вправно грати у футбол

401
«Мрія» як тренер з Ананьєва довів, що дівчата вміють вправно грати у футбол

Кажуть, що футбол – не жіноча справа… Олег Климчук з Ананьєва спростовує це твердження. Про те, як бібліограф та практичний психолог за спеціальністю став тренером дівчачої футбольної команди, та як він розбиває гендерні стереотипи читайте у матеріалі.

«Як і переважна більшість хлопців, з дитинства захоплююсь футболом, – розповідає Олег Климчук. – Поганяти м’яча на перерві, після уроків було моїм улюбленим заняттям. Тож завжди мріяв реалізуватися у цьому найпопулярнішому у світі виді спорту». 

На жаль, стати професійним футболістом йому не судилося.

«Але ж він знав про футбол все, а внутрішній вогонь, помножений на пристрасть до нього, не давали спокою, – розповідає дружина Надія. – Він марив футболом, тож вирішив не упускати шансу аби поділитися своїми знаннями і вміннями з іншими».


У 2006 році Олег Климчук зважився на створення в Ананьєві, на базі місцевих навчальних закладів, дівочої футбольної команди. І ось тут мрія пана Олега фактично втілилася у футбольний клуб «Мрія-2006». Це була його ініціатива, його тренерський почин. Пройшовши курси, Олег Павлович отримав тренерську ліцензію категорії «С» Федерації футболу України.

І завирувало… Тренування, змагання, перемоги… Звичайно ж і поразки, які є невід’ємною частиною спортивного шляху. Але ж на поразках навчаються, вони слугують мотивацією для подальшого зростання, як для тренера Климчука, так і його підопічних.

Команда брала участь у Чемпіонатах України, Всеукраїнських футбольних фестивалях, Всеукраїнських літніх спартакіадах, є переможцем фінальних турнірів Всеукраїнського фестивалю «Даруймо радість дітям», посіла третє місце на міжнародному турнірі «Кубок Алли Шлапак». Серед найвищих досягнень – перше місце на відкритому Чемпіонаті України з футзалу поміж команд Спортивного товариства «Колос». Чимало міжрайонних, міжобласних, регіональних турнірів, чемпіонатів, які пан Олег тримає на контролі і в силу фінансових можливостей намагається репрезентувати свою «Мрію».

До речі, фінансування команди – одне із найскладніших питань, з яким доводиться стикатися тренеру. Втім, як кажуть, світ не без добрих людей. Заможні люди довіряють та допомагають під час змагань та тренувального процесу. Слушно додати, що Олег Климчук ніколи не бере з дітей гроші за тренування. Нині – це велика рідкість.

За час існування клубу, у футбол навчилися грати більш ніж 600 дівчат. Понад 30 гравчинь мають звання «Кандидат у майстри спорту України». Вихованки «Мрії» грають за кордоном та у кращих клубах України, у тому числі й «Динамо» Київ.


«Аби досягти успіху на полі потрібно перш за все наполегливо працювати, – зазначає Олег Павлович. – Під час тренувань враховуємо все до дрібниць. Перш за все – план гри. Кожна футболістка знає свою позицію на полі. Контроль над м’ячем і темпом, контратаки, спільна оборона – над цим працюємо систематично».

Тренер навчає команду використовувати стандартні ситуації, такі як штрафні, кутові та вільні удари, що створюють можливість для забиття голів або небезпеки для супротивника. Пасова гра, заволодіння м’ячем, перехоплення ініціативи у супротивника, збереження балансу між атаками та обороною відшліфовуються повсякчас.

«Усі ці тактичні прийоми спрямовані на головне, забити гол у ворота, – згадує багаторічний капітан ФК «Мрія-2006» Анастасія Туріца. – Олег Павлович наполегливо використовує їх для досягнення максимального результату, а спортсменки в залежності від конкретної гри, супротивника та стратегії команди, застосовують їх на полі».

І як правило все це дає позитивний результат: у змаганнях будь-якого рівня команда майже завжди серед лідерів, та досить часто виборює першість.

Тренер – це не та людина, яка вчить, тільки як правильно загнати м’яч у ворота або віддати пас. Хороший тренер повинен навчити дитину самостійно приймати рішення, адекватно сприймати перемогу та поразку, взаємодіяти з колективом, прищепити дисципліну та здорові звички, а також пристрасть до того, що ти робиш.

Філософія тренера Климчука спрямована на розвиток та навчання молодих спортсменок. Також він намагається розширити права і можливості дівчат, надати їм мотивацію, внутрішні сили і натхнення для активних дій.

Серед пріоритетних аспектів – рівні можливості, які сприяють розвитку самооцінки, впевненості та мотивації у кожної гравчині, незалежно від їхнього рівня навичок, досвіду або фізичних здібностей. Не менш важливим є створення змагальної атмосфери, що спонукає дівчат до постійного вдосконалення своїх навичок та техніки гри.

Особлива увага приділяється фізичній підготовці та здоров’ю: створюються тренувальні програми, які розвивають силу, витривалість, швидкість та координацію. Здоровий спосіб життя, правильне харчування та відпочинок сприяють досягненню оптимальних результатів.

Футбол об'єднує


«Важливо відзначити що Олег Павлович завжди створював сприятливу атмосферу для висловлювання своїх думок, висування ідей та ініціатив. А чого вартувала його підтримка та вдячність за труд і зусилля! Просто окриляє і спонукає до подальшого вдосконалення», – пригадує учасниця одного із перших складів ФК «Мрія-2006» Ганна Дзигульська.

А ексспортсменка ананьївської команди Ганна Завалюк відтворює у пам’яті моменти, коли тренер розвивав їх емоційну міцність та психологічну стійкість:

«Олег Павлович навчав нас керувати стресом, управляти емоціями під час невдач та поразок, розвивав впевненість у собі, а також працювати як команда. Відразу відчувалося, що він не тільки дипломований спеціаліст, а психолог-практик».

Багато дівчат, неодноразово ставши мамами, й досі із задоволенням приходять на тренування та приводять до команди своїх доньок.

Кажуть, що серед найцінніших досягнень тренера, окрім перемог і нагород є й те, чи має він послідовників. У Олега Климчука є. Його вихованка Ганна Матернюк, яка була в команді з п’ятого класу, ставала призеркою чемпіонатів України, після здобуття педагогічної освіти, повернулась до спортивного ліцею. І тепер вони з Олегом Павловичем колеги – обоє працюють тренерами у комунальному закладі «Ананьївський спеціалізований ліцей спортивного профілю».

«Наявність послідовників є одним з показників успіху тренера, – вважає Ганна Матернюк. – Коли тренер вміє відтворити свої знання, досвід і філософію тренування у своїх учнів, це свідчить про його вплив і важливу роль у їх майбутньому житті».


Машини і футбол для хлопчиків, ляльки і танцювальні гуртки – дівчаткам. Футбол – не жіноча справа. Жінкам не місце на футбольному полі. Футбол – це виключно чоловічий спорт. Якщо футбол для чоловіків – це спосіб довести та підкреслити власну мужність, то стосовно жінок – це поставити під питання власну жіночність. Ось такі частовживані штампи ми чуємо, коли мова заходить про жіночий футбол.

Олег Климчук не погоджується з жодним із цих суджень. Втім, він вважає, що дискримінація жіночого футболу культивується і в сім’ях, і в суспільстві, чимало фанатів вважають, що жінка і футбол – несумісні. Існують соціокультурні бар’єри, негативні стереотипи, упередження та обмеження, які виникають у суспільстві через соціальні та культурні переконання щодо ролей та можливостей людей різної статі

Однак, останні десятиліття принесли значний прогрес у покращенні гендерної рівності в цій галузі. Пан Олег озвучує кілька ключових моментів, що сприяють популяризації жіночого футболу. Зокрема, надання футболісткам рівних умов та можливостей для тренувань, змагань та розвитку стає все більш пріоритетним. З’явилися професійні ліги, турніри та збірні команди в багатьох країнах, у тому числі й в Україні.

Україна має широку мережу жіночих футбольних команд на різних рівнях змагань. На професійному рівні існує жіноча футбольна Вища ліга України, яка включає 12 команд з різних міст країни.

Крім того, є аматорські жіночі футбольні команди, що беруть участь у місцевих та регіональних змаганнях. Серед них і ананьївська «Мрія-2006».

Жіночий футбол набирає більшої популярності завдяки трансляції матчів на телебаченні, в інтернеті та соцмережах. Це дає більше можливостей для його реклами та поширення серед глядачів.

Набираючи дівчаток у команду, проводячи з ними співбесіду пан Олег акцентує, що жіночий футбол на сьогодні користується чималою популярністю у різних країнах світу. Скажімо, фаворитами є Німеччина, США, Норвегія. В Японії у день, коли жіноча збірна грає вирішальний матч на чемпіонаті світу, навіть оголошується вихідний.

Побутує неофіційна версія, чому переважна більшість чоловіків, категорично проти дівчат, які цікавляться футболом та ще й грають у нього. Вони вважають, що з часом у футболісток виникне бажання змінити його на свій лад.

Тому важливо подолати стереотипи та соціокультурні бар’єри, щоб забезпечити повну рівність для всіх футболістів незалежно від статі. Нині, коли боротьба з жіночою дискримінацією іде повним ходом, жіночий футбол має право на існування.

Олег Климчук доводить це своєю діяльністю впродовж всього свідомого життя. Мотивуючи дівчаток до занять, він робить вагомий внесок у популяризацію футболу. Гри, яка змушує завмирати серця, збирає навколо себе тисячі фанатів та без якої вже не може існувати світ і в який грають близько 250 мільйонів чоловіків і жінок із більш ніж 200 країн.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.

Тетяна Погорєлова, Новинар.City