Онлайн засідання: компенсація за міжнародний трансфер у жіночому футболі

334
Онлайн засідання компенсація за міжнародний трансфер у жіночому футболі

29 липня 2022 року в онлайн-режимі відбулось спільне засідання представників Відділу жіночого футболу Української асоціації футболу, Комітету зі статусу і трансферу футболістів УАФ, Всеукраїнської асоціації футболістів-професіоналів, ВПС “Футбол України” та низки професіональних клубів.

За дорученням Комітету жіночого футболу УАФ було розглянуто та обговорено наступну ситуацію.

За період військової агресії РФ проти України, тобто починаючи з 24 лютого 2022 р., нашу країну залишили чимало футболісток (нагадаємо,що на відміну від чоловіків віком 18-60 років, жінки під час військового стану мають право безперешкодного виїзду за кордон).

Зокрема, з футбольних клубів УПЛ, які мали у своєму складі жіночі команди, футболістки достроково припинили контракти і перейшли у команди закордонних клубів. Компенсації за підготовку футболісток на міжнародному рівні українські клуби не отримали, оскільки Регламентом ФІФА зі статусу і трансферу гравців такий вид компенсації не визначено.

У той же час, положення Регламенту УАФ зі статусу і трансферу футболістів передбачають компенсаційні розрахунки за перехід професіональних футболісток між українськими клубами.

Разом з тим, на погляд українських клубів, компенсація за підготовку професіональних футболісток при міжнародному трансфері (перехід/оренда) має бути встановленою Регламентом ФІФА.

Під час засідання, поряд із обміном думками між присутніми фахівцями, були детально обговорені публікації відомих закордонних спортивних юристів на дану тематику.

У підсумку засідання було вирішено письмово звернутись до Департаменту жіночого футболу ФІФПРО з відповідним запитом.

15 серпня отримано офіційну відповідь ФІФПРО:

“Тема щодо доцільності механізму компенсації за підготовку гравців у жіночому футболі складна. ФІФПРО, як організація, що представляє інтереси професіональних гравців на міжнародному рівні, розуміє, що жіночі клуби потребують певні стимули для продовження роботи з підготовки гравців. Одним з таких стимулів є компенсація за підготовку гравців. Зі своєї сторони ми вважаємо, що механізм справедливої компенсації за підготовку гравців не є обмеженням для переходу гравців між клубами. Але на практиці ми бачимо, що в деяких випадках компенсація за підготовку гравців може створювати труднощі для гравця під час переходу в інший клуб, особливо коли гравець не досягає високого рівня і новий клуб не бажає платити високу компенсацію за підготовку гравця. Це проблема, яку ми часто спостерігаємо у чоловічому футболі, і ми не хочемо мати подібну проблему у жіночому футболі.

Система компенсації за підготовку гравців у чоловічому футболі наразі переглядається, а щодо жіночого футболу – ми з нашими колегами з ФІФА обговорювали наступні ідеї.

Механізм компенсації за підготовку гравців у жіночому футболі повинен активуватися у двох випадках, коли гравець (1) викликається до своєї національної збірної на міжнародний турнір або на відбірковий турнір для участі у міжнародному турнірі та (2) здійснює перехід до клубу, що виступає у професіональній лізі. Наразі перелік таких ліг ще не визначений, але це є наступним етапом процесу.

На даний момент ідея полягає в тому, щоб компенсація за підготовку гравця у жіночому футболі оплачувалась за рахунок стягнень з сум трансферів у чоловічому футболі. Тобто джерело коштів для виплати компенсації за підготовку гравців у жіночому футболі має бути за межами системи жіночого футболу, і, таким чином, ні в якому разі не створювати жодних перешкод для переходу гравців між клубами.

Орієнтовний термін, коли ці нововведення мають з’явитися у відповідних регламентних документах – січень 2024 року.”

Дякуємо ФІФПРО за співпрацю та продовжуємо спільно працювати над розвитком жіночого футболу України!

Всеукраїнська професійна спілка “Футбол України”