Як розвивається жіночий футбольний клуб «Рута» у Дрогобичі

1112
Як розвивається жіночий футбольний клуб «Рута» у Дрогобичі

У Дрогобичі ламають стереотипи щодо жіночого футболу та тут три роки діє футбольний клуб «Рута».

У березні 2020 року відкрили філію Міжнародної академії жіночого футболу «Рута» для молодших вихованок. У жовтні 2022 року утворилася команда для дівчат і жінок. Учасницями клубу наразі є понад 50 учасниць від 6 років і до старшого віку. Про жіночий футбол, його відмінності від чоловічого та те, як вдається боротись зі стереотипами розповіли тренер клубу Микола Щербан і гравчиня Марта Проців.

У футбол грають і доньки, і мами

Для молодших вихованок є дві групи вікових категорії: перша — дівчатка від 6 до 10 років, друга — від 10 до 16. У кожній групі 10-15 учасниць. Учасниць цих категорій найбільше. Заняття проходять тричі на тиждень по одній годині.

У жовтні 2022 на базі «Рута» утворилася футбольна команда для дівчат і жінок. Передумовою було те, що матері хотіли показати приклад своїм донькам і записалися на відкритий урок тренування. Опісля вирішили, що й самі хочуть займатися грою.

Тут також є дві групи: учасниці віком від 18 до 25 та від 25 до старшого віку. У кожній групі орієнтовно 10-15 гравчинь.

Заняття відбуваються двічі на тиждень після робочого дня. Тривалість — півтори години.

Тренування проходять на футбольному полі дрогобицької дитячо-юнацької спортивної школи ім. І. Боберського чи в спортзалі ліцею №3, залежно від погодних умов.

Від початку повномасштабного вторгнення заняття безоплатні. Це, на думку тренерів та засновників, має підтримати футбол у часи введення воєнного стану.

Чи може чоловік тренувати жіночу команду й чи є відмінності між жіночим і чоловічим футболом

Заняття проводить тренер футбольної команди Микола Щербан. У клубі він півтора року. Поки що — єдиний тренер у футбольній команді «Рута». До нього тренеркою була жінка.

Він говорить, що ситуація, коли чоловіки тренують жіночі команди не є дивною чи винятковою.

«Існує невеликий кількісний розрив між жінками й чоловіками як тренерами. Однак із власного досвіду можу сказати, поки що переважають чоловіки як тренери в жіночих командах. Так само і жіночу збірну України з футболу тренує чоловік.»

Він зазначив, що жіноча футбольна гра не відрізняється правилами від чоловічої. Відмінність полягає лише частково у тактиці та стратегії.

Загалом тренування відбуваються так: на початку — легка фізична розминка, а тоді заняття з м’ячем. Тут відпрацьовують різні стратегії. Наприкінці заняття 10-15 хвилин триває гра. Але так не постійно. Нерідко футбольна гра триває протягом всього тренування.

«Чим мені подобаються тренування, так це те, що наш тренер щоразу пропонує на заняттях свої нові пропрацювання. Кожен раз ми виконуємо нову вправу, це урізноманітнює процес тренувань, вони не набридають. Наприклад, це можуть бути завдання на взаємодію в групі або парі», — розповідає гравчиня Марта, яка відвідує клуб клуб «Рута» для жінок від початку створення у жовтні 2022 року.

Марта зазначає, що тренування, хоч і є фізично навантаженими, проте така зміна діяльності після важкого робочого дня як відпочинок.

«Імпонує те, що заняття всі різні. Тренер максимально детально пояснює і показує вправи та завдання. Він розуміє, що ми не професійні гравчині, тож дає ті пропрацювання, які нам під силу», — розповідає учасниця клубу.

Також завдяки командній грі відбувається соціалізація серед дітей. Молодші вихованки святкують разом дні народження та спільно проводять дозвілля до занять і після. Одним з альтернативних способів разом повести час на дозвіллі для жінок футбольного клубу є гра Intellect Quiz “IQ”, що проходить у Дрогобичі. Це інтелектуальна боротьба, у якій команди змагаються між собою. Марта говорить, що окрім самого аспекту змагань, лишається складова гри, як різновиду на дозвіллі.

Молодші вихованки на турнірі в Румунії

Про турніри в Україні та за її межами

Учасниці футбольного клубу регулярно беруть участь у змаганнях.

Як розповідає Микола Щербан, 26-27 вересня молодші вихованки їздили в Новояворівськ на Всеукраїнський турнір для гравців до 11 років і здобули перемогу в усіх чотирьох матчах.

Також на регіональних турнірах футболістки часто здобувають другі й треті місця.

У липні цього року дівчата 12-13 років вперше були на Міжнародному турнірі у Румунії, що тривав чотири дні. Вони мали змогу поїхати від Карітасу Самбірсько-Дрогобицької Єпархії, оскільки допомагали з тренуваннями для дітей цієї організації. Представляли Карітас, як свою команду.

Учасниці зайняли четверте місце, а найкращим нападником турніру стала дрогобичанка.

“Вірю, що на жіночий футбол в Україні рівнятимуться інші країни”

Як зазначає Микола, в Україні жіночий футбол досить перспективний. Є багато українок, які грають у провідних командах за кордоном на високому рівні. Також жіноча збірна України з футболу грає на європейських турнірах.

«Зараз жіночий футбол розвивається в усьому світі. Насамперед у європейських країнах, Америці й Канаді. В Україні також і це перспективний напрям, ми хочемо робити свою історію, зокрема у цьому виді спорту. Й вірю, що на нас в цьому рівнятимуться», — розповідає чоловік.

Також він наголошує, щоб розвивався жіночий футбол в Україні, потрібно робити більше можливостей для учасниць клубів, зокрема турнірів. А щоб залучати нових людей, потрібно популяризувати цю гру. Важливо проводити більше тренувань у школах, і щоб особливо дівчат залучали до футболу.

Однак гравчиня Марта зауважує, що важко переконати матерів, аби вони віддавали своїх дочок на футбол. Адже щодо цього досі існують стереотипи, що тренування вплинуть на фігуру та статуру дівчинки в майбутньому. Але ж зміни не більші, ніж в іншому виді спорту зі схожими навантаженнями.

«Ми рухаємося з кожним днем і тренуванням тільки вперед. Діти почали краще грати й сприймати футбол, бо тривалий час займаються, — ділиться тренер. — Ми пишаємося тим, що в такий нелегкий час збільшується кількість учасниць і клуб розвивається».

Вікторія Бура, Дрогобич.City