6 липня на території спорткомплексу «Святошин» жіноча команда «Шахтаря» провела перше відкрите для представників ЗМІ тренування.
Підопічні Романа Заєва завершують тижневий етап зборів. Дівчата виконали розминку з м’ячами, відпрацювали різні ігрові ситуації, тоді як воротарі займались окремо на чолі з Дмитром Шутковим.
Насамкінець футболістки розділились на дві групи й зіграли двосторонку. Загалом заняття за участю 18 спортсменок тривало 60 хвилин.
Анастасія Ілліна, захисник «Шахтаря»:
– Колектив дуже дружний, тиждень тренувань видався відмінний! Він був втягувальним, тому що була перерва після минулого чемпіонату. Тепер усім слід відновлюватись, аби підготуватися до другого етапу зборів. Він розпочнеться 14 липня, й попереду серйозніші навантаження.
Нагадаємо, сезон для жіночої команди розпочнеться 15 серпня (базова дата 1-го туру). «Шахтар» виступатиме в Першій лізі, а чемпіонат відкриє зустріч із «Багірою» з Кропивницького.
Головний тренер команди Роман Заєв відповів на актуальні запитання журналістів.
– Наскільки жіночий футбол є перспективним в Україні?
– Я вважаю так: якщо людині цікаво, це стосується будь-якого виду діяльності, то чому б ні? Спорт допомагає розвиватися. Я тільки за те, щоб кожен міг виявити себе і свої найкращі властивості завдяки футболу.
– Було важко зібрати з нуля повноцінну команду?
– Непросто. Тому що якісних гравців у нас недостатньо, вони не в тій кількості, як хотілося б. І завдяки нововведенням УАФ, УЄФА, ФІФА щодо поновлення й розвитку жіночого футболу попит на них різко зріс. Зібрати команду було непросто, однак я дуже задоволений, радію тому, що це вдалося.
– Чи зможуть жіночі команди зібрати таку кількість уболівальників, як у дорослому футболі?
– У перспективі, я гадаю, так. Єдине, що будь-який вид діяльності вимагає розвитку й часу для того, щоб вийти на певний рівень. Не виключаю, що видовищність ні в чому не поступатиметься чоловічому футболу.
– Розкажіть трохи про дівчат: звідки вони і як формувалася команда?
– Кожен гравець, тим паче гарного рівня, має контрактні зобов’язання перед своїм клубом, тому ми виходили з того, чи є той контингент, який може спокійно й безболісно перейти до нашого. Це гравці, які поїхали за кордон – ми залучали їх і повертали. Зокрема воротаря Марію Денищич повернули з Португалії, двох футболісток – з вільнюського «Жальгіріса». І ті, хто утворює кістяк команди, представляли українські клуби.
– Наскільки незвично сприймають жіночий футбол люди?
– Зараз це нормальне явище, всі його сприймають спокійно. Чомусь усім здається, що це незвично. Можливо, багато хто навіть запитував себе, чому в нас досі ще немає жіночого футболу.
– Ми чули від гравців українську мову. Багато з них – представники західного регіону?
– На сьогодні фактично 90 відсотків спілкування всередині команди українською мовою. Я так само з ними спілкуюся. Я вільно володію українською мовою. Справді, це так, західний регіон представлено більше, ніж східний.
– Клуб вирішив не заявлятися до Вищої, а почати змагання з Першої ліги?
– Є спортивний принцип. Усі новостворені команди повинні починати з нижчих ліг. Інших правил начебто ніхто ще не пропонував. Я гадаю, в чоловічому футболі так само. Наприклад, «Металіст» сьогодні потроху просувається до еліти українського футболу. Так і тут. Ми – новостворена команда, тому тільки через Першу лігу. Однак завдання в нас – максимальне, вийти до Вищої ліги.
– Протягом одного сезону?
– Так.
– Що ви відчули, коли вас запросили до «Шахтаря»? Розкажіть трохи про свою кар’єру, яких значних, найбільш пам’ятних успіхів домоглися.
– На клубному рівні в Україні я працюю всього два роки. До цього працював зі збірними, зокрема з молодіжними командами України. Потім був запрошений очолити молодіжку Казахстану – пройшов усі збірні. У 2018 році після закінчення контракту повернувся до України і два сезони очолював херсонський «Восход». За підсумками першого року, 2019-го, був визнаний найкращим тренером України серед жіночих команд. Так само цей успіх повторив і минулого сезону – 2020 року.
– Специфіка роботи з дівчатами геть інша?
– За великим рахунком ні. Організаційні моменти в плані побудови тренувального процесу мало чим відрізняються. Єдине, що інтенсивність і швидкість виконання тих чи інших елементів, можливо, не така як слід – це знов-таки з точки зору видовищності футболу. Якщо ми підвищимо ефективність та інтенсивність, я гадаю, підвищиться й видовищність.
– На тренуваннях навантаження наразі трохи менші?
– Слід розуміти, що зараз у нас перший збір. Ми зібралися тільки 1 липня. Пройшли медогляд, тестування. Функціонально команда працювала у дворазовому режимі буквально лише чотири дні. Гравців ми збирали по крихтах з різних регіонів і чемпіонатів. І строки завершення чемпіонатів у всіх були різні: у когось у травні, в когось у червні. Різниця у функціональній готовності сьогодні є очевидною. Сподіваюсь, що до початку чемпіонату, який стартує 15 серпня, ми підтягнемось і команда буде вже у єдиному функціональному стані.
– Ще плануєте добирати гравців?
– Якщо будемо, то тільки на підсилення. Кількісно дівчата, яких ми маємо сьогодні, можуть вирішувати завдання. Проте якщо будуть гравці з перспективою Вищої ліги і з прицілом на національну збірну, то чому ні? Тільки так.
Футбольний клуб «Шахтар»