Футбол на Закарпатті почали грати ще у дев’ятнадцятому столітті, але така практика була лише серед чоловіків.
Звичайно ж, ця тенденція не стосувалася лише області, а і в цілого світу. У Радянському Союзі навіть діяла постанова про заборону займатися футболом жінкам, адже він погано впливає на організм, пише сайт iuzhhorod.com.
Розвиток жіночого футболу в області
На Закарпатті жіночий футбол ніби й існував, але повноцінно не функціонував. Окремі тренери брали охочих дівчат до себе у групи, але це не були лише жіночі команди. Дівчата тренувалися разом із хлопцями за однією методикою, та із чогось треба було починати.
У підсумку ще до 2020 року в області можна було зібрати до десяти команд з населених пунктів. Здебільшого це були збірні шкіл, адже набрати повноцінну групу із дівчат місцеві ДЮСШ не мали можливостей.
Саме тоді постало питання провести революційні зміни у жіночому футболі. Зокрема місцева влада прийняла стратегічний план розвитку в України жіночого футболу на 2020-2024 роки та з місцевою асоціацією футболу розпочали реалізовувати усі плани в цій сфері.
Майже одразу був проведений аналіз стану жіночого футболу в області. Була створена збірна області, яка розпочала брати участь на всеукраїнських та міжнародних турнірах. Крім цього були підключені провідні фахівці до комплексного підходу у цій галузі. До спеціальної комісії увійшли футбольні експерти, колишні професійні футболісти та футболістки, тренери команд та представники Всеукраїнської асоціації жіночого футболу.
Обласну дитячо-юнацьку спортивну школу в Ужгороді визначили базовою для реформування жіночого футболу. Одразу ж створили три вікові групи, а опікуватися жіночим футболом доручили тренерці Крістіні Костевці.
Вже за кілька місяців в області розпочався повноцінний тренувальний процес серед дівчат. Якісний початок роботи надав популярності жіночого футболу в області і вікові групи почали поповнюватися новими вихованками.
Перехід до професійного футболу
В першу чергу у розвитку професійного футболу серед жінок на Закарпатті зіграла роль політика країни. Адже, крім низки програм, які були створені відповідними міністерствами, Асоціація футболу України ввела обов’язково у професійному футболі одному клубу мати як чоловічу команду, так і жіночу.
Саме так жіночий футбол почав розвиватися у всіх регіонах. В Закарпатській області постало завдання створити жіночий футбольний клуб на базі команди “Минай”, адже чоловіча команда є учасником Прем’єр-ліги України.
На цей час у структурі СДЮСШОР вже були підліткові групи серед дівчат, і деякі із них могли спробувати свої сили на дорослому рівні. А можливість перейти на професійний рівень підштовхнула ще більше дівчат завітати на тренування до обласної школи.
Мабуть, без такої комплексної співпраці побудувати справжню команду було б неможливо. Тож тут менеджмент спортивної школи та футбольного клубу спрацювали добре.
29 серпня 2023 року футбольний клуб “Минай” офіційно повідомив про створення жіночого клубу та повідомили про те, що команда буде грати у Першій лізі України. Головною тренеркою була призначена Крістіна Костевка, яка вже до цього часу займалася із молоддю в обласній спортивній школі.
Перед керманичкою команди було неабияке завдання зібрати боєздатний колектив. Тож у команді одразу поєднали дві якості — молодість та досвід. До Закарпаття повернулася місцева вихованка Анастасія Сірмай, яка вже на той час встигла виграти Чемпіонат України у складі харківського “Житлобуда-2”, зіграти в єврокубках та дебютувати за збірну України.
У клубі з’явилися гравчині із досвідом. Поліна Мухлиніна, яка виступала за ФК “Восход” (Херсонська область), Роксолана Комар, яка мала неабиякий досвід у матчах Вищої ліги України.
Не обійшлося і без відкриттів, адже молоді дівчата не лише дебютували у професійному футболі, а зробили це яскраво і з хорошим результатом.
Результати команди
У першій лізі “минайочки” розпочали свої виступи на дуже високому рівні. Вже у першій грі проти житомирського “Полісся” підопічні Костевки перемогли із розгромним рахунком 3-0. Перший гол в історії професійної команди дівчат забила Катерина Бабенко. Далі забивали ще Роксолана Комар та Поліна Барінова.
Дебютна перемога вдома надала дівчатам впевненості. Далі у них був екзамен на виїзді проти ДЮСШ-1 з Хмельницького. Поліна Барінова, Вікторія Тереняк та Катерина Якимчук – ось прізвища тих, хто забивав у цьому матчі. Усі вони гравчині “Минаю”, а це означає, що команда знову перемогла із рахунком 0-3.
Після третього туру всі почали порівнювати гру “минайочок” із містикою, адже вдома команда розібралася із дівчатами з Буська. Рахунок знову 3-0. У тому матчі забивали Катерина Якимчук, Поліна Барінова та Анастасія Сірмай.
Далі дівчата поступилися в Івано-Франківську з мінімальним рахунком 2-1, а решту матчів виграли. Ось такий от дебют від закарпатської команди.
Відкриття команди
Справжнім відкриттям команди можна вважати Катерину Якимчук. Сама вона родом із міста Берегово Закарпатської області. З дитинства любить футбол. Спочатку тренувалася разом із хлопцями у рідному місті. Згодом у Берегові з’явився жіночий футбольний клуб “Берегвідейк”, але там Катерина не затрималася.
Вже у підлітковому віці розпочала тренуватися в Ужгороді. Брала участь у різних змаганнях, де показувала хорошу гру. У “Минаї”, одразу ж, стала основною гравчинею та неодноразово відзначалася результативними діями.
На рахунку 18-річної футболістки три голи в чемпіонаті України. І це лише початкові кроки в професійному спорті для юної дівчини.
Неабияку роль в команді грає й Анастасія Сірмай. Досвідчена 27-річна гравчиня свою кар’єру розпочинала на Закарпатті. Далі у її житті був переїзд до Моршина, де довелося грати за місцевий клуб “Медик”.
Кар’єру побудувала собі у Харкові. У 2014 році підписала контракт з клубом “Житлобуд-2”. З ним тричі вигравала чемпіонство країни, одного разу ставала володаркою кубка. 9 листопада 2020 року дебютувала у жіночій Лізі Чемпіонів проти вірменського “Алашкерта”. Тоді харківські дівчата не дали навіть шансу вірменським – 9:0.
З 2019 року викликалася до лав національної збірної України, а до того часу була постійною гравчинею юнацької збірної. Такий досвід лише допоміг “минайочкам”.
Ще одним відкриття стала 19-річна нападниця Поліна Барінова. Дівчина стала лідеркою бомбардирських перегонів, а також повноправною членкинею національної збірної.
Про таких футболісток часто кажуть: “Обдарована природою”. До всіх ігрових якостей Поліна має неабиякий характер. Постійно рветься вперед і пресингує своїх суперниць. Дівчині пророкують хороше майбутнє, адже можна зіграти й на вищому рівні.
У збірній Поліна поки не дебютувала. У склад запрошена, але на контрольних матчах пробула на лаві запасних. Зізнавалася, що конкуренція серед найкращих футболісток України просто шалена.
Перспективи
На Закарпатті створили вже доріжку для подальшого розвитку жіночого футболу. Можна сміло сказати — фундамент вже є. Звичайно ж, тепер треба звернути увагу на стан речей у громадах.
Без жіночого футболу перебувають більшість населених пунктів. Навіть спортивна школа “Берегвідейк”, яка діяла в Берегові, закрилася після повномасштабного вторгнення Росії.
В Ужгороді школа працює, але тут не зможуть знаходити готових футболісток постійно. Звичайно ж, має бути напрацьований алгоритм футбольних клубів на обласному рівні. Можливо у перспективі на Закарпатті зможуть запустити повноцінний чемпіонат області серед жінок.
Oleksandr Silchenko, iuzhhorod.com