Анастасія Романюк: «Футбол завжди був у моєму житті»

1671
Академія НФК “Ураган”, Анастасія Романюк, арбітр, жіночий футбол, Івано-Франківськ, Ураган, женский футбол, УАФ
(Прес-служба Академії “Урагану”): Тренер Академії НФК “Ураган” розповіла про розвиток жіночого футболу в Україні, аспекти роботи з дівчатами та карантинні будні.
 
– Розкажи з чого розпочалось твоє захоплення футболом.

– Футбол завжди був у моєму житті – у дитинстві ми ганяли м’яча з друзями на стадіоні «Гірка». Зранку до вечора з хлопцями грали там у футбол, а потім розбігалися додому дивитися матчі і вболівати за своїх кумирів.

Твердо вирішила пов’язати своє життя з футболом під час фінальної частини ЧС-1998.  На тому мундіалі вболівала за збірну Бразилії та “зубастика” Роналдо. Добре пам’ятаю як плакала після поразки бразильців у фіналі чемпіонату збірній Франції з рахунком 0:3. Ось тоді вирішила, що футбол для мене щось більше, ніж просто гра.

На той час в Івано-Франківську не було секцій дівчачого футболу. Та й інформації особливо про жіночий футбол ніякої не було. Тому коли до мене на стадіон приїхав нині покійний директор Галицької ДЮСШ Микола Степанович Сегін і запросив на тренування, для мене це була велика несподіванка. Там уже футболом я почала займатися саме з дівчатками. У складі збірної  Івано-Франківської області, яка тоді в основному складалася саме з вихованок Галицької ДЮСШ, брала участь у різноманітних турнірах.

– Як подруги ставились до того, що ти займаєшся футболом?
– Незвично і водночас з цікавістю. Більшість із них приходили на «Гірку» зі мною і теж пробували грати. Але майже ні в кого це заняття особливо захоплення не викликало, що аж ніяк не заважало нам дружити і далі. Але хлопців серед друзів було набагато більше, і це не дивно, адже, особливо в літній період, весь час я проводила на стадіоні.

– Чи відрізняється ставлення до жіночого футболу в світі та Україні?
– Жіночий футбол на міжнародному рівні – це звична справа, на відміну від України. Там про нього знають, сприймають і захоплюються. Мати улюблений жіночий футбольний клуб за який ти вболіваєш – це нормально. Натомість, в Україні більшість людей не знають, які жіночі команди є в їхніх містах і в яких змаганнях вони приймають участь.

Колишній президент FIFA Йозеп Блаттер сказав, що майбутнє футболу за жінками. Я часто працюю на матчах в Європі, як арбітр, і можу сказати, що на жіночу Лігу чемпіонів приходять тисячі людей. Вони вболівають за улюблену жіночу команду з трибун стадіону так само, як за улюблену команду чоловічу. Люди приходять на футбол сім`ями, з маленькими дітками. Насолоджуються грою і гарно проводять час.  Дуже хотілося б щоб і в Україні так було.

В рамках розвитку жіночого футболу в Україні було прийнято рішення, що, починаючи з сезону 2021/22 років клуби Українські Прем’єр-ліги повинні мати у своїй структурі жіночу команду. Як на мене, це найкращий варіант розвитку жіночого футболу. Саме таким шляхом пішло багато європейських країн і зараз там ми можемо спостерігати піднесення цього виду спорту. Для футболісток створені умови, яких раніше не було. В першу чергу це інфраструктура, професійний менеджмент, досвідчені тренери, належна підготовка, фінансова підтримка і т. д. Сподіваюся, це ж саме чекає і український жіночий футбол.

– Минулого літа в Академії НФК “Ураган” було відкрито набір дівчат для занять футболом. Скільки зараз дівчат займаються в Академії?

– На перше тренування до нас прийшло двоє дівчаток. Потім четверо, п’ятеро і зараз у нас займаються 15 футболісток. В основному, це дівчата 2008-2009 р. н., хоча є і молодші. 10-12 років – це оптимальний вік, коли діти самі розуміють, що хотіли б грати саме у футбол і просять батьків знайти для них секцію. Багато дівчаток до цього віку вже проходять «випробування» танцями, співами, малюванням, а тоді розуміють, що хочеться їм зовсім іншого. Молодших, як правило, приводять самі батьки, які бачать задатки чи бажання дівчаток до футболу.

– Яким аспектам приділяєш увагу на тренуваннях?
– Заняття у нас нічим не відрізняються від занять, які проходять у хлопців. Хоча, все таки, ми дуже багато працюємо над технікою. Як правило, хлопчики ганяють м’яча як тільки починають ходити, тому мінімальні навички у них є вже тоді, коли вони вперше приходять на тренування. З дівчатками, у цьому плані, є над чим працювати.

Крім цього, побутує така думка, що жіночий футбол не такий швидкий як чоловічий, але більш технічний. Тому над технікою працюємо багато.

Стараюся також працювати над ментальним аспектом у тренуваннях. Щоб дівчатка не боялися проявляти себе на полі, брати гру на себе, самостійно вирішувати ті чи інші ігрові ситуації. А як результат – відчувати радість і задоволення від самої гри.

– Які риси можеш виділити у дівчат під час занять?
– Дівчатам хочеться все довести до ідеалу. Якщо вони працюють над якимось елементом, то вони робитимуть його доти, доки він в них не вийде. Вони дуже старанні та відповідальні. Якщо я даю їм якесь завдання додому, то вони обов’язково його виконають і на наступному тренуванні наввипередки демонструватимуть результати своїх старань.

Крім цього, вони не зупиняються і не плачуть, коли у них щось не виходить. Просто роблять це до того часу, поки не вийде. Дуже наполегливі, а це прекрасна риса характеру для того, щоб досягти результату.

– Що б могла порадити тим дівчатам, які хочуть займатись футболом?
– Приходити на тренування і займатися! А ще, звичайно ж, – ставити перед собою цілі. Я запитую дівчат: для чого вони прийшли на футбол? Чого хочуть досягти? Більшість з них відповідає, що хочуть стати відомими спортсменками, грати за збірну України.  Бажання – це 50% успіху, решту – важка праця.

А ще саме для дітей дуже важлива підтримка батьків. Це прекрасно, якщо батьки підтримують дитину у її виборі і всіляко його заохочують. Якщо дитина бачить і відчуває батьківську підтримку, то результати її неодмінно високі. Кожна дитина хоче бути гордістю для мами і тата. Помічаю, як  на тренуваннях, дівчатка весь час шукають погляди батьків, коли забивають гол, чи гарно виконають якийсь технічний елемент. Для них, навіть, така дрібниця важлива і кожне маленьке досягнення хочеться розділити з батьками.

Буквально 10 років тому люди дивувалися, коли чули, що дівчинка займається футболом. Але часи змінилися. Зараз мої дівчата пишаються тим, що займаються в “Урагані”. Не раз розказують мені, що в школі чи дворі з гордістю розповідають всім, що відвідують тренування.

– Як працюєте з дівчатами під час карантину?
– Як і всі, перейшли на дистанційний режим роботи. Спочатку знімала для них відеозавдання, які вони повинні були виконувати вдома і надсилати мені результати.
Віднедавна для онлайн-тренувань використовуємо платформу ZOOM. Стараюся готувати для них вправи з м’ячем, як можна виконувати дома. Крім цього,  багато вправ робимо на розвиток моторики та силових якостей.Я можу бачити як дівчата виконують вправи, пояснити як правильно робити, вказати на помилки під час виконання. Звісно, це не замінить реальне тренування, але стараємось підтримати форму і не забувати, що є футбол. Дівчата з нетерпінням очікують на відновлення тренувань на футбольних майданчиках. Сподіваюся, що скоро всі повернемося до звичного життя і реального футболу.